Working Committees

Committee

Our Working Committees

There are various activities/matters that occur in school during the course of the school year. They take a lot of planning and orgainzation .  In the interest of time and to ensure an efficient working programme, its prudent to allow persons who are best equipped and have a preference for a particular area to assist in putting together a workable package for the school.  An even more valuable objective is that it allows for great collaboration and sharing among staff members.  Towards this end, the following committees have been formed and they  will direct the school when it comes to events and activities that fall within their jurisdiction.  All members should do all in their power to make their committee and by extension the school, work well.

Literacy

Members of this committee are Judy Sayers, Christine Boriel, Leandra Graness, Noreen Emery-Merderick.

This committee will assist in organizing Reading Month Activities, coaching students for reading competitions, spelling competitions and poetry exhibitions.  Theywill also advise the school on matters concerning Literacy.

 

Numeracy

Members of this committee are Dunstan Mathurin, Hamal Joseph, Renata Kisner.

This committee will assist in organizing Mathematics competitions, preparing students for District/National competitions and advising the school on issues concerning Mathematics.  Please note that November is Mathematics month.

science

Members of this committee are Stacy Elva, Michele Clercent, Mildred Charlery, Kazie George.

This committee will assist in organizing for the school’s participation in the Science Fair and preparing students for the Science competition.  Every member of staff is encouraged to appeal to students to take an interest in Science and think about putting up projects for this year’s science fair. You will also advise the school on matters concerning Science.

social studies

Members of this committee are Sonia Mathurin, Joyce Chitolie Petra Barley

This committee will assist in organizing our General Knowledge Competitions, Creole Heritage Month activities (October).  They will also help in reinforcing Character Education .  Your assistance is also solicited in guiding the school in mattes pertaining to Social Studies.

sports

Members of this committee are Robert Emmanuel, Finley Louis, Lynda Chitolie

This committee will assist in putting together a top-notch sporting programme which will help the school achieve its  ‘exceptional goal’.  We would also like to encourage them to put something in place to cater for staff. (Part of our goal is to place first at this year’s District sports).

special events

Members of this committee are Jannel Fontelio, Roselinda Pultie, Jannelle Christopher, Debrah Auguste, Hernina Kisna, Yvetter Simon.

This committee will assist in planning and directing the school when it comes to mattes of concerts, fairs, awards for achievements (academic, sports related, discipline etc).  We would like the awards aspect to be a termly event.  Your assistance will be needed in organizing the end of year school graduation.

Teachers/Students Welfare

Members of this committee are Josephine Joseph, Nivea Fenelon. Perly Lorde, Anne Boodho, Hermione Etienne

This committee will assist in organizing programmes and activities that will attend to the welfare of both staff and students.  Ancillary staff should also be included in these activities.  The lists of suggested activities should in no way limit the efforts of the various groups as we seek to make our school a top learning institution.

Remember colleagues “(You) – I am very important to the well being of this school.”

Let us give of our best.